Lykia Yürüyüş Yolu

Parkur üzerinde yer alan Gelidonya Feneri manzarası; 2007 yılında Türkiye’nin en güzel manzarası seçilmiştir. Dünya üzerinde bir geminin tamamının çıkarılabildiği ilk su altı kazısı bu bölgeden görülebilen Amerikan Koyu’nda yapılmıştır.” ibaresinin çıkartılması uygun olur. Çünkü Likya Yolu Fethiye’den başlar ve Antalya’da biter, Gelidonya Feneri ve Amerikan Koyu ise Antalya sınırlarındadır.

Son yıllarda yurt içinde ve yurt dışında büyük ilgi gören 504 km uzunluğundaki Likya Yolu yürüyüş parkuru Fethiye’den başlıyor ve Faralya, Dodurga, Pınara, Letoon, Xanthos gibi antik kentleri ve Fethiye dışında Kaş ve Kemer ilçeleri sınırlarındaki diğer Likya kentlerini ve dağ köylerini kapsıyor ve eğer istenirse güzergah Antalya’ya kadar uzatılabiliyor.

likyaBölgenin yapısı ve güzergah üzerindeki tarihi ve kültürel değerlerin tanıtımı, turizme kazandırılması ve bölge halkının kültürel ve çevresel bilincinin geliştirilmesi amacıyla ele alınmış Likya Yolu projesi. Likya şehirleri arasında dolaşan Likya Yolu boyunca işaret levhaları yönünüzü kolayca bulmanızı sağlayacak. Zengin bitki örtüsü ve yolunuz üzerinde rastlayacağınız değişik türlerdeki hayvanlar yürüyüşünüze ayrı bir renk katacak. Trekking, Fethiye’nin zengin florasını tanımak isteyenler için önerilen en iyi tatil türlerinden biri. Antik dönemlerde, Likya kentlerini birbirine bağlayan patikalar zinciri, “Likya Yolu” olarak adlandırılıyor.

“Likya Yürüyüş Yolu” nun başlangıç noktası Ovacık Köyünde Babadağ’ın eteği. Bu etkinlik için yalnızca standart yürüyüş malzemesine ihtiyacınız olacak. Her 100 metrede bir karşılaşacağınız yön levhalarını izleyerek yürüyüşünüzle ilgili gerekli bilgileri edineceksiniz. Yolunuz üzerindeki küçük dağ köylerine uğrayacak, sıcak ve dost insanlarla ve onların yarı – göçebe yaşantılarıyla tanışacaksınız. Faralya (Uzunyurt) Köyü, Dodurga, Pınara – Letoon – Xanthos antik kentleri ve Patara bu bölümün uğrak yerleri arasında.